Krzesło biurowe priorytetem dla zdrowia.

admin
0 Komentarzy
17-07-2019

Na samym  początku zwróćmy uwagę na nasze narzędzie pracy. Dobrze dobrany ergonomiczny fotel  biurowy. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy jeśli posiadamy problemy z kręgosłupem.Pozycja siedząca jest dla nas  jedną z najwygodniejszych pozycji  pracujemy, relaksujemy się oraz  przemieszczamy się najczęściej siedząc. Rzeczywiście, kiedy siedzimy nasze mięśnie odpoczywają, jednak jednocześnie bardzo mocno obciążamy kręgosłup. Podczas pracy w pozycji siedzącej najbardziej obciążony jest lędźwiowy odcinek kręgosłupa ucisk na krążki międzykręgowe wynosi średnio 140 kg. Nie możemy się dziwić , że ostatnimi czasy problemy z kręgosłupem to podstawowy problem w społeczeństwie, nawet bardzo młodzi ludzie skarżą się na bóle pleców. Aby w jakimś stopniu zniwelować obciążenie poszczególnych kręgów kręgosłupa należy stosować fotel ergonomiczny i pamiętać o prawidłowej, skorygowanej pozycji kręgosłupa podczas siedzenia.  

Na co zwrócić uwagę ?

Bardzo mało osób przykłada się do wyboru fotela biurowego. Często ze względu na oszczędność wybieramy tanie krzesło marketowe będące promocji. Najgorszy jest fakt, że wiele osób nie wie czym kierować się przy wyborze idelanego dla siebie produktu. Ergonomiczny fotel często mylony jest z  fotelem prezesa/szefa/menadżera, w którym można usiąść  niczym jak na kanapie. Wiele osób kusi krzesło, które wyróżnia się wyszukanym designem  ale jednak poza ciekawym wyglądem nie oferują nic więcej. Dobry, ergonomiczny fotel biurowy ze względu na mniejszą popularność rzadko możemy go zobaczyć na wystawach sklepowych, gdzie znajdują się produkty, które sprzedają się najczęściej – czyli niskie ceny, standardowe krzesła lub wyżej przytoczony „fotel prezesa”. 

Kierując się rankingami krzeseł dla osób posiadających problemy z kręgosłupem to też nienajlepszy pomysł. To, że model sprawdził się u danej osoby w rankingu nie oznacza to , że ten sam ergonomiczny fotel biurowy będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Weźmy to pod uwagę , że krzesła biurowe zdrowe dla kręgosłupa, ergonomiczne to bardzo duża grupa produktów. 


Dajemy wskazówki jakie cechy powinien mieć fotel ergonomiczny biurowy, aby zakup był dobrą inwestycją. Według naszych ekspertów fotel na chory kręgosłup musi posiadać:

- mieć profilowane siedzisko,  dopasowane do anatomicznej budowy ciała;

- powinien mieć możliwość dostosowania krzesła do sylwetki osoby, która będzie go użytkować;

- powinien być dopasowany  pod względem szerokości i głębokości siedziska, wysokości fotela i zagłówka; 

-podczas wyboru powinniśmy zwrócić uwagę  na gabaryty użytkownika; 

-powinien  być wyposażony wytrzymałą konstrukcję i stabilne siedzisko;

- dawać pewne, dobre podparcie; 

-być wykonanym z wysokiej jakości materiałów; 

-posiadać podłokietniki regulowane na wysokość jak również na szerokość;

- dodatkową funkcje jakie powinien  posiadać to podparcie lędźwiowe na głębokość oraz szerokość.Korzyści płynące z wyboru odpowiedniego krzesła

-zapewnienie  prawidłowego ułożenia kręgosłupa, miednicy oraz nóg;

-ma wpływ na zmniejszenie lub zlikwidowanie dolegliwości bólowych; 

-zapobiega skoliozie i innym problemom z kręgosłupem; 

-wpływa na rozluźnienie mięśni i niwelowanie ich niepotrzebnym napięciom; 

- umożliwia poprawę produktywności pracownika.


Podsumowując  jedyna zaleta standardowego fotela biurowego kupionego w sieciowym sklepie jest jego atrakcyjna cena. Ale czy warto oszczędzać na zakupie krzesła biurowego? Zastanawiając się jak długo będziemy siedzieć na tym fotelu w ciągu dnia? Jeżeli będzie to poniżej 2 godzin dziennie to może obejdzie się bez ergonomicznego krzesła. Jednak w tym przypadku nie warto decydować się na najtańsze rozwiązanie, bo niższe ceny zawsze będą wiązać się ze słabszym wykonaniem, gorszą jakością tkanin i materiałów i częstszą awaryjnością. Zawsze zwracaj uwagę na to, aby krzesło było dopasowane do wzrostu użytkownika.

Kategorie